Átalányadózás 2023
Az átalányadó lényege
Az átalányadó lényege, hogy nem a valós költségszámlák alapján történik a költségelszámolás, hanem igazolás nélkül elszámolható költséghányadok vannak, amelyek mértéke a végzett tevékenységtől függ. Bármilyen tevékenységre választható.
Kinek jó az átalányadó?
Az átalányadó annak jó, akinek kevés költsége van, vagy nem választhatja az új katát, vagy olyan tevékenységet végez, ahol magas költséghányadot tud alkalmazni, mint például aki kiskereskedelmi tevékenységet végez, de figyelni kell a bevételi értékhatárra.
De nincs konzervmegoldás, minden esetben ki kell számolni, hogy melyik adózási mód lehet a megfelelő a várható bevételek, költségek és kedvezmények ismeretében.
Milyen feltételei vannak az átalányadó választásának?
Az átalányadózás kizárólag az egyéni vállalkozói, illetve mezőgazdasági őstermelői tevékenység egészére választható. Nyilatkozni kell róla, ami visszavonásig érvényes.
Az átalányadó addig alkalmazható, amíg az adóévben
- az egyéni vállalkozói bevétele nem haladja meg az éves minimálbér tízszeresét, (2023-ban ez 232.000*12*10=27.840.000 ft)
- kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző vállalkozói bevétele nem haladja meg az éves minimálbér ötvenszeresét (2023-ban ez 232.000*12*50=139.200.000 ft)
2023-tól már nem kell nézni az előző évi bevételt az átalányadó választásakor.
Bármelyik feltétel hiányában az átalányadózásra való jogosultság megszűnik. Ekkor az adóév egészére nézve át kell térnie a vállalkozói jövedelem szerinti adózásra.
Év közben kezdő is választhatja, de ebben az esetben arányosítani kell a bevételi értékhatárt, amit a működés napjaira kell számolni.
Átalányadó választása a gyakorlatban
Induló egyéni vállalkozó a webes ügysegéden választja az átalányadót.
Új katás egyéni vállalkozó, amikor kilép a katából, egyidejűleg választhatja, hogy belép az átalányadóba a következő hónaptól, ehhez a 23T101E nyomtatványt kell kitölteni.
A vállalkozói jövedelem szerint adózó egyéni vállalkozó az éves szja bevallásban választhatja az átalányadót a következő évre. Azaz, aki 2022-ben vállalkozói jövedelem szerint adózott, és 2023-ban átalányadós akar lenni, a 2022. évi szja bevallásban kell ezt jelölnie. Az szja bevallás határideje május 20, de visszamenőleg január 1-től lesz átalányadós, amennyiben megfelel a feltételeknek.
Kilépés az átalányadóból
Alapesetben év közben nem lehet kilépni az átalányadóból, mert egész évre kell választani, viszont, ha valaki megfelel az új kata feltételeinek, akkor a bejelentést követő hónaptól beléphet a katába és ezzel kilép az átalányadóból.
Ha a következő évre nem akar átalányadós lenni az egyéni vállalkozó, akkor ezt az éves szja bevallásban tudja jelölni.
Megszűnik az átalányadózásra való jogosultság
A határozat véglegessé válásának napjával, ha az egyéni vállalkozó terhére az adó- vagy vámhatóság számla- vagy nyugtaadási kötelezettség elmulasztásáért véglegesen mulasztási bírságot állapított meg.
Mikor választható újra az átalányadó?
A megszüntetés évére és az azt követő 12 hónapra átalányadózás ismételten nem választható. Azaz a kilépés (kiesés) évében és a még rá következő évben nem lehet, utána már lehet átalányadós. Ez a szabály 2023-tól érvényes.
Bevételi értékhatár
A tevékenységet év közben kezdő, megszüntető vagy szüneteltető egyéni vállalkozó a bevételi értékhatárt a tevékenység folytatásának napjaival időarányosan veheti figyelembe, azaz a bevételi értékhatárt arányosítani kell a működő napokra. Év közben kezdőnek kell tekinteni azt a vállalkozót is, aki katáról tért át átalányadóra.
Mi számít bevételnek az átalányadóban?
Bevételnek a megszerzett vállalkozói bevétel minősül, azaz amit megkaptunk akár készpénzben, akár átutalással. Tehát, ha kiállítunk egy számlát átutalással, és azt nem fizették ki, az nem számít bevételnek, így adót és járulékot sem kell utána fizetni. Ezt hívjuk pénzforgalmi szemléletnek.
Nem minősül bevételnek
Nem minősül vállalkozói bevételnek a vállalkozási tevékenységhez költségek fedezetére vagy fejlesztési célra jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított vissza nem térítendő támogatás.
Költségelszámolás az átalányadóban
Az igazolás nélkül elszámolható költséghányadok a következőek:
- 40%
- 80%
- 90%.
Hogy melyik költséghányadot alkalmazhatjuk, az a végzett tevékenységtől függ, pontosabban amelyikből bevételt szereztünk.
40%-os költséghányad
Ez az alapeset. Ha nem férünk bele a 80%-os vagy a 90%-os költséghányadba, akkor a 40%-os költséghányad vonatkozik ránk.
80%-os költséghányad
A törvény által meghatározott tevékenységekre alkalmazható és az adóév egészében kizárólag az alábbi tevékenységet folytatja:
a) mezőgazdasági, erdőgazdálkodási (TESZOR 01, 02), bányászati (TESZOR 05-től 09-ig) és feldolgozóipari (TESZOR 10-től 32-ig) termék-előállítás, építőipari kivitelezés (TESZOR 41, 42);
b) mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás (TESZOR 01.6), vadgazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatás (TESZOR 01.70.10), erdészeti szolgáltatás (TESZOR 02.40.10) és zöldterület-kezelés (TESZOR 81.30.10);
c) halászati szolgáltatás (TESZOR 03.00.71), halgazdálkodási szolgáltatás (TESZOR 03.00.72);
d) feldolgozóipari szolgáltatás (TESZOR 10-től 32-ig) a bérmunkában végzett szolgáltatás és az egyéb sokszorosítás (TESZOR 18.20) kivételével;
e) építőipari szolgáltatás (TESZOR 43);
f) ipari gép, berendezés, eszköz javítása (TESZOR 33.1), gépjárműjavítás (TESZOR 45.20), személyi, háztartási cikk javítása (TESZOR 95.2), épületgépészeti berendezések javítása (TESZOR 43.21, 43.22, 43.29);
g) a taxis személyszállítás (TESZOR 49.32.11) személygépjármű kölcsönzése vezetővel (TESZOR 49.32.12), egyéb máshová nem sorolt szárazföldi személyszállítás (TESZOR 49.39.39), közúti áruszállítás (TESZOR 49.41.1);
h) számítógép, kommunikációs eszköz javítása (TESZOR 95.1);
i) fényképészet (TESZOR 74.20);
j) textil, szőrme mosása, tisztítása (TESZOR 96.01), fodrászat, szépségápolás (TESZOR 96.02), hobbiállat-gondozás (TESZOR 96.09.11);
k) a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján folytatott vendéglátó tevékenység (TESZOR 56).
A jegyzet írásakor az szja törvényben ugyan nem szerepel, de az MK-22-181 száma további kiegészítést tartalmaz.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 53. § (2) bekezdésétől eltérően a TESZOR 85.53.11 Személygépjármű-vezető képzés tevékenységből származó bevételre is 80 százalékos költséghányad alkalmazható (kizárólag akkor, ha nem hivatásos sofőröket oktat).
90%-os költséghányad
Az alkalmazhatja a 90%-os költséghányadot, aki
- aki az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységből szerez bevételt (azaz más tevékenységből nem lehet bevétele)
- mezőgazdasági őstermelő.
Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó tevékenysége év közben oly módon változik, hogy a korábban alkalmazott költséghányad alkalmazására már nem jogosult, a változás időpontjában az év első napjára visszamenőlegesen át kell térnie a tevékenységének megfelelő alacsonyabb költséghányad alkalmazására.